OŠETRENIE A ÚDRŽBA kožených výrobkov


Kožené výrobky majú sami o sebe dlhú životnosť, teda ak sú vyrobené z naozajstné kože a nie z toho, s čím sa často stretávame v obchodoch. Ak ale chcete, aby vám dobre slúžili a robili radosť ešte dlhšie, nezaobídete sa bez pravidelnej údržby a ošetrenie. Ako ošetrovať kožené výrobky?

BEŽNÁ ÚDRŽBA A ČISTENIE KOŽE


Nečistoty z hladkej kože odstránime mydlovou penou a hladkým handrou. Aby nevznikli nevzhľadné mapy alebo useň nestvrdol, kožené výrobky nenamáčame. Neodporúčam používať bežné čistiace prostriedky, ktoré by mohli kožu odmastiť a úplne zničiť. Veľké nečistoty sa odstránia špeciálnymi prípravkami, ktoré sú ku koži šetrné. Veľké nečistoty, čistenie hrubej kože či koža s chlpom nečistite sami, ale obráťte sa k profesionálom.

PREVENCIA
Rovnako tak, ako impregnuje obuv, tak aj na kožené výrobky existujú špeciálne balzamy, ktoré kožu ošetrí a vytvorí ochranný film. Doporučujeme používať len kvalitné prostriedky na ošetrenie kože ako sú krémy na kožu s včelím voskom, ktoré kožu vyživí a obnoví jej prirodzený vzhľad. Nanesenie ochranného prípravku nie je trvalé a malo by sa pravidelne obnovovať.

Nepoužívajte chemikálie či saponáty, ktoré by mohli kožu odmastiť a nie sú určené na ošetrenie usní.
Nikdy na kožené výrobky a doplnky nepoužívajte vosky a krémy na obuv - majú iné vlastnosti než balzamy na ošetrenie koženej galantérie.
Kabelka - aktovka nie je kufor - nenoste v nej veľkú záťaž, inak hrozí vyťahaniu a deformácie kože.
Pokiaľ Vám produkt zmokne alebo sa dostane do vlhkého prostredia, vždy ho do sucha vysušte (nikdy ho nesušte násilne pomocou fénu alebo rozpálených kachlí či radiátora). Nechajte výrobok uschnúť v suchom prostredí pri izbovej teplote.
Ak vymazávate škvrny, čistite výrobok celý - nie iba časť.
Koža reaguje na zmenu teplôt, preto neodporúčame výrobky vystavovať vyšším teplotám (slnečným lúčom, kúrenie).
Nezabudnite, že koža je živý prírodný materiál a podobne ako drevo pracuje a reaguje na okolie. Počas nosenia môže zmeniť farbu či získať patinu. To ale nie je na závadu, pretože koža je vzhľadovo krajšia. Na toto myslite aj pri údržbe - ak sa koža premáča, môžu na nej vzniknúť farebné mapy podobne ako za použití nevhodných chemických látok. Triesloviny stále pracujú a dávajú koženým výrobkom život. Nezabudnite teda na to, že koža sa časom môže ľahko zmeniť a získať osobitý charakter. To nikdy u priemyselne spracovaných kožou nenájdete.