Ako sa kvalitne starať o vaše kožené výrobky!

OŠETROVANIE A ÚDRŽBA KOŽENÝCH VÝROBKOV


Kožené výrobky majú samy o sebe dlhú životnosť, teda ak sú vyrobené z pravej kože a nie z tej, ktorú často vidíme v obchodoch. Ak však chcete, aby vám dobre slúžili a robili vám radosť ešte dlhšie, nezaobídete sa bez pravidelnej údržby a ošetrovania. Ako sa starať o kožené výrobky?

BEŽNÁ ÚDRŽBA A ČISTENIE KOŽE

Odstráňte nečistoty z hladkej kože pomocou mydlovej peny a hladkej handričky. Aby ste zabránili vzniku nevzhľadných máp alebo stvrdnutiu kože, kožené výrobky nenamáčajte. Neodporúča sa používať bežné čistiace prostriedky, ktoré môžu kožu odmastiť a úplne zničiť. Veľké nečistoty sa odstraňujú špeciálnymi prípravkami, ktoré sú šetrné ku koži. Veľké nečistoty, hrubú kožu alebo kožu s vlasmi nečistite sami, ale poraďte sa s odborníkmi.

PREVENCIA


Rovnako ako pri impregnácii obuvi existujú špeciálne balzamy na kožené výrobky, ktoré ošetrujú kožu a vytvárajú ochranný film. Odporúčame používať len kvalitné prípravky na ošetrovanie kože, ako sú krémy na kožu s včelím voskom, ktoré kožu vyživujú a obnovujú jej prirodzený vzhľad. Aplikácia ochranného prostriedku nie je trvalá a mala by sa pravidelne obnovovať.

Nepoužívajte chemikálie ani čistiace prostriedky, ktoré môžu kožu odmastiť a nie sú určené na ošetrenie kože.
Na kožené výrobky a doplnky nikdy nepoužívajte vosky alebo krémy na obuv - majú iné vlastnosti ako balzamy na ošetrenie kože.
Kabelka - kufrík nie je kufor - nenoste v nej ťažké bremená, inak hrozí vytrhnutie a deformácia kože.
Ak sa výrobok namočí alebo sa dostane do vlhkého prostredia, vždy ho vysušte do sucha (nikdy ho nesušte násilne fénom alebo horúcim sporákom či radiátorom). Nechajte výrobok vyschnúť v suchom prostredí pri izbovej teplote.
Pri odstraňovaní škvŕn čistite celý výrobok, nielen jeho časť.
Koža reaguje na zmeny teploty, preto neodporúčame vystavovať výrobky vyšším teplotám (slnečnému žiareniu, kúreniu).
Nezabúdajte, že koža je živý prírodný materiál a podobne ako drevo pracuje a reaguje na svoje okolie. Počas nosenia môže zmeniť farbu alebo získať patinu. To však nie je na škodu, pretože koža je vzhľadovo krajšia. Majte to na pamäti pri údržbe kože - ak sa nasiakne, môžu sa na nej vytvoriť farebné mapy podobné tým, ktoré sú spôsobené používaním nevhodných chemikálií. Vyčinenie stále funguje a dáva život koženým výrobkom. Nezabúdajte preto, že koža sa môže časom ľahko zmeniť a nadobudnúť osobitý charakter. To v priemyselne spracovaných kožiach nikdy nenájdete.